mezoterapi nedir 2022
 • 1
 • 0

Mezoterapi Nedir? Sorusunu çoğu kişinin merak ettiğini biliyoruz. Bu yazımızda Mezoterapi ile alakalı olarak sizlere kapsamlı bir yazı hazırladık. Yazımızın içerisinde; Mezoterapi Ne İşe Yarar? Mezoterapinin Özellikleri Nelerdir? Mezoterapi Kimlere Uygulanır? Mezoterapi Hangi Durumlarda Uygulanması Sakıncalıdır? Mezoterapi Nasıl Uygulanır? Nasıl Yapılır? Mezoterapinin Yan Etkileri Nelerdir? Mezoterapi Faydaları Nelerdir? Mezoterapi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler? Başlıkları incelenecektir.

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi hakkında geçmişe dönüp baktığımız da 1952 yıllarında Dr. Michel Pistor‘un uyguladığı estetik amaçlı tıbbi bir işlem. Mezoterapi kelimesinin anlamına baktığımızda Latince olarak Meso/Orta ve Terapi/Tedavi kelimelerin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır.

Mezoterapi dünya genelinde hangi durumlarda uygulanır?:

Cilt Yenileme

Anti-Aging (Yaşlanma Karşıtı)

Bölgesel Zayıflama

Selülit

Çatlaklar(Doğum Sonrası, Kilo Alıp-Verme…)

Cilt Lekeleri

Yara İzleri

Saç Tedavisi

Akut ve Kronik Ağrı

Spor Yaralanmaları

 

ve Çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Mezoterapi deri altındaki kolajen ve elastin gibi etkenleri uyararak etkisini gösterir. Bu şekilde o bölgedeki kan dolaşımı, lenfatik dolaşım ve immün cevap düzenlenir.

Mezoterapi Ne İşe Yarar?

Mezoterapi Uygulaması sayesinde insanlara Cilt Yenilenmesi sağlanır. Deri altı dokunun iyileştirilmesini ve bu sayede gevşeyen dokuların tekrar eski sıkılığını kazanarak gençleşmenizi sağlayacaktır.

Uyarılan bu etmenler Mezoterapi uyguladığımız cilt bölgesinde kan dolaşımını hızlandırarak bağışıklık cevabını ve lenfatik sistemdeki dolaşımın düzenlenmesini sağlar. Tüm bunlar ise cilt yenilenmesini tekrar yeniden başlatmış olacaktır.

Cildi tazeleyen Mezoterapi Uygulaması kişiden kişiye, almış olduğunuz seans miktarına ve cildinize enjekte edilecek olan etkenlerin doğru ölçülerde uygulanması gibi değişkenlere bağlı olarak tedavinin başarı oranları değişkenlik gösterebilmektedir.

Mezoterapinin Özellikleri Nelerdir?

Mezoterapi Uygulaması içerisinde az sayıdaki ilaçlar mikroenjeksiyon adı verilen yöntem ile doğrudan sorunlu bölgeye cilt altına uygulanır. Bu sayede ilgili sorunun çözülmesi ile tedavi başarıyla sağlanmış olur.

Mezoterapi Kimlere Uygulanır?

Mezoterapi Uygulaması yapılacak kişinin:

 • Tedavinin uygulanacağı cilt bölgesi
 • Kişinin sağlık durumuna bağlı olarak 18 yaşından büyük olan kişilere uygulanabilir.

Kişiye Mezoterapi Uygulaması yapılmadan önce sağlık kontrolü yapılarak tedavi uygulanılacak kişinin uygun olup olmadığı tespit edilir. Hamile Kadınlara, Emziren Annelere ve Felç Geçiren Kişilere uygulanmaz.

Mezoterapi Uygulaması Hangi Durumlarda Sakıncalıdır?

Mezoterapi Uygulaması yapılacak kişilerde ortaya çıkabilecek olumsuzlukları önlemek için aşağıda belirtmiş olduğumuz tablodaki durumlarda Mezoterapi Uygulaması önerilmemektedir. Mezoterapi Uygulaması yapılması tercih edilmeyen durumlar:

Hamile Kişiler

Emziren Anneler

Felç Geçirmiş Olan Kişiler

İnsülin Kullanması Gereken Şeker Hastaları

Kanser Teşhisi Konan Hastalar

Kan Pıhtılaşma Rahatsızlığı Olan Kişiler

Mezoterapi Tedavisinde Kullanılacak Maddelere Alerjisi Olan Kişiler

Ürtiker (Kurdeşen) Rahatsızlığı olan Kişier

Mezoterapi Uygulaması Yapılması Tercih Edilmeyen Durumlar

Mezoterapi Nasıl Uygulanır? Nasıl Yapılır?

Mezoterapi Uygulaması na geçilmeden önce kişiye ilk olarak fiziksel muayene yapılır. Hastanın fiziksel muayenesi bittikten sonra kişide kronik ya da o an bulunan bir rahatsızlığı var ise bu konu hakkında kesin teşhis yapılması gerekmektedir.

Bütün teşhislerden sonra her şey Mezoterapi Uygulaması için uygun ise tedavi aşamasına geçilir.

Mezoterapi Tedavisi uygulanacak her hasta için:

 • Steril ve sadece ona özel olarak kullanılacak tek kullanımlık iğneler
 • Tedavi olacak hastaya uygun oranlarda hazırlanmış solüsyonlar

hazırlanarak hasarlı cilt dokusuna uygulanır.

Mezoterapi Uygulaması yapıldıktan sonra hastaya herhangi bir pansuman uygulaması gerekmemektedir. Mezoterapi Tedavisi sonrasında yan etki oluşmadığı sürece hasta normal hayat akışına devam edebilmektedir.

Mezoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

Her Tıbbi işlem gibi Mezoterapi Uygulaması nın da bazı yan etkileri bulunmaktadır. Mezoterapi Tedavisi ardından oluşabilecek yan etkiler genellikle uzun sürmeyecektir. Yan etkilerin oluşması hastaya göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yan etkilerden biri olan Alerjik aktivitelerin ortaya çıkmasının önüne geçebilmek için hastaya Mezoterapi Tedavisinden önce cilt yüzeyinde küçük bir bölgeye solüsyon uygulanarak oluşabilecek tepkimeler gözlemlenmelidir.

Mezoterapi Yan Etkileri şunlardır:

 • Mide bulantısı, Kusma, İshal
 • Uygulama yapılan bölgede deride şişlik
 • Uygulama yapılan bölgede deri hassasiyeti
 • Uygulama yapılan bölgede deride kaşıntı ve yanma hissi
 • Uygulama yapılan bölgede deri yüzeyinde kızarıklık
 • Uygulama yapılan bölgede deri yüzeyinde morarma
 • Çok hassas ciltli kişilerde deri döküntüleri, isilik
 • Uygulama yapılan bölgede koyu renkte leke oluşumu

Mezoterapi Faydaları Nelerdir?

 

Mezoterapi, uygulanacak bölgeye göre birçok değişik şekilde fayda sağlayacak bir tedavi sistemidir. Özellikle saç dökülmesi problemi olan hastalarda ve saç kıran (alopesi) olan kişilerde sıklıkla uygulanan bir tedavidir.

Mezoterapi Tedavisi faydaları nedir? Diye bir soru sorarsak:

 • Saç Dökülmesi yaşayan kişilerde yeniden saç çıkma görülebilmektedir.
 • Vücutta oluşan akut ağrılar veya kronik ağrıların azalmasını sağlar. 
 • Spor yaparken meydana gelen yaralanmalara iyi gelebilmektedir.

Mezoterapi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Mezoterapi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir:

 • Mezoterapi Uygulaması yaptıracak olan bir kişi Mezoterapi Tedavisi öncesinde ve sonrasında asla aspirin ve benzeri kanı sulandırıcı etkiye sahip bir ilaç gibi kan sulandırıcı etkiye sahip hiçbir ilaç kullanmamalıdır.
 • Mezoterapi Uygulaması yapılan cilt bölgesine ilk 12-15 saat içerisinde asla su ile temas ettirilmemelidir. 
 • Kan dolaşımı etkilenebileceği için Mezoterapi Uygulaması yapılan hastalar tedavi sonrasında dar ve vücudu sıkan kıyafetler giymemelidir.
 • Mezoterapi Tedavisi ardından ilk iki gün hasta kendisini zorlayabilecek her türlü zorlu hareketten (ağır yük kaldırma, ağırlıklı spor hareketleri gibi) kaçınmalıdır.
 • Mezoterapi Uygulaması yapılan hastalar ilk 12-15 saat içerisinde uygulama yapılan cilt bölgesine makyaj yapmamalıdır.
 • Mezoterapi Uygulaması öncesinde ve sonrasında kesinlikle sağlıklı yiyecekler tüketilmelidir. Alkol, kafein, sigara ve yüksek proteinli gıdalar tüketilmemelidir.
 • Mezoterapi Tedavisi uygulanan cilt bölgesine soğuk kompleks yapılmalıdır. Bu sayede cilt bölgesinde şişlik, morarma, kızarıklık meydana gelmeyecektir. Ancak kesinlikle su ile temas ettirilmemelidir.
 • Mezoterapi Uygulaması gerçekleştirilen bölge kesinlikle kaşınmamalı ve üzerine herhangi bir baskı uygulanmamalıdır.
 • Enfeksiyon kapmaması İçin Mezoterapi Uygulaması yapılan cilt bölgesine elle temas edilmemeli. İllaki dokunmanız gerektiğinde eller yeterince sterilize edilmelidir.

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

BİZİ İNSTAGRAM'DA
TAKİP EDİN